Bursagaz

Anasayfa ONLİNE İŞLEMLER

Gaz Açma & Kapama

Gazım kesildi nasıl açtırabilirim ?

  •     Doğalgaz faturasını ödemediğinizden dolayı ise; vadesi geçmiş tüm doğalgaz faturalarının ödenmesi halinde,
  •     Usulsüz kullanımından dolayı ise; gaz kullanım sözleşmesi yapıldığında,
  •     Kaçak gaz kullanımından dolayı ise; tüm borçların ödenmesi halinde,
  •     Geçici gaz kapamadan dolayı ise; abonenin birebir yazılı başvurusu durumunda,
  •     Sözleşme fesihten dolayı ise; gaz kullanım sözleşmesi yapıldığında tesisat kontrolü gerçekleştikten sonra gazınız açılacaktır.

Hangi durumlarda gazım kesilir ?

Üç durumda gaz kesilir.

Borçtan Gaz Kesme : EPDK Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği gereği, son ödeme günü geçmiş olmasına rağmen ödenmeyen faturalar, ihbar edilmesine müteakiben, 3 gün içinde sayaç vanası aparatlanarak gaz arzı durdurulur. Gazın müşteri tarafından açılması halinde “Usulsüz Doğalgaz Kullanım” cezası hükümleri uygulanır.

Usulsüz Doğalgaz Kullanımı : Müşterinin Doğalgaz Kullanım Sözleşmesi yapmadan doğalgaz kullanması, borçtan veya sözleşme fesih nedeniyle kesilen doğalgazın müşteri tarafından açılması “Usulsüz Doğalgaz Kullanımı” olarak değerlendirilir. EPDK Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği “Usulsüz Doğalgaz Kullanım” cezası hükümleri uygulanır.

Kaçak Doğalgaz Kullanımı : Sayaca müdahale ederek, ölçümün kısmen veya tamamen engellenmesi veya sayaç olmaksızın tesisata müdahale ederek gazın kullanılması gibi durumlar EDPK Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğine göre  “Kaçak Doğalgaz Kullanımı” olarak değerlendirilir. Bu tür kullanımlarda tüketim miktarı kıyas yöntemi ile belirlenerek %200 zamlı fiyat ile faturalandırılır.  (3 ila 5 yıl hapis cezasına çarptırılmaktadır) Kaçak kullanımın tekrarı halinde %300 zamlı fiyat uygulanarak Cumhuriyet Savcılığına Suç Duyurusunda bulunulur.

Resim - Sayaç sökme işlemi