Emniyetli ve Verimli Doğalgaz Kullanımı

Doğalgaz acil servis 187 ihbar hattını hangi saatlerde arayabilirim?

Doğalgaz acil servis 187 ihbar hattını 7 gün, 24 saat arayabilirsiniz.

Bursagaz doğalgaz acil servis 187 ekipleri bursanın 6 farklı noktasına konuşlanmış olup, hafta sonları, resmi ve dini bayramlar dahil 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

 

Doğalgaz acil servis 187 ekiplerinin verdiği hizmet sonrası benden ücret talep edilecekmi veya ücret faturama yansıtılacak mı?

Bursagaz doğalgaz acil servis 187 ekiplerinin verdiği hizmet tamamen ücretsizdir.

Acil 187 ekiplerinin vermiş olduğu kesintisiz hizmetten dolayı siz değerli abonelerimizden herhangi bir ücret talep edilmeyip, faturanızada hiçbir bedel yansıtılmamaktadır. Ancak, iç tesisatınızda yapılacak tamir ve tadilat müşterinin sorumluluğundadır.

Doğalgaz acil servis 187 ihbar hattını aramak ücretli mi?

Türk Telekomun acil hatlar için belirlediği ücret tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedir.

Doğalgaz acil servis 187 ihbar hattını aradığımda ve ihbarda bulunduğumda acil müdehale ekipleri ne kadar sürede gelirler?

Acil müdehale ekiplerinin adrese ulaşma süreleri ihbar yoğunluğu ve ihbarların risksel öncelik sıralamasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Normal şartlar altında acil müdehale ekipleri ortalama 15 dk. içerisinde adrese ulaşmakta ve müdahale etmektedirler.

Cep telefonundan 187 doğalgaz acil ihbar hattını ararken alan kodu çevirmeli miyim?

187 direkt olarak aranmalıdır. Acil hatlar bulunduğunuz ilin gaz dağıtım şirketine GSM operatörü tarafından otomatik olarak yönlendirilmektedir.

Doğalgaz acil servis 187 ihbar hattını aradığımda hangi bilgileri vermem gerekiyor?

Acil 187 arandığında,

 •      Sırası ile problemi net bir şekilde aktarmak,
 •      Açık adresi vermek (posta adresi),
 •      Size ulaşmamızı gerektirecek durumlar açısından telefon numarasını vermek,
 •      Gerekirse ad-soyad bildirmek,
 •      Doğalgaz acil servis 187 ekibinin  kısa sürede adrese ulaşmasını sağlayacak tarifler vermek gerekmektedir.

Dairemdeki havalandırma menfezlerini çok soğuk havalarda kapatmamın bir sakıncası var mı?

Havalandırma menfezlerinin hiçbir koşulda kapatılmaması gerekmektedir. İçeride oluşabilecek bir gaz kaçağının ortamda birikmemesi açısından önem arz etmektedir.

Binamın önünde bulunan doğalgaz kutusu ( servis kutusu ) kırıldı/hasar gördüğünde nereyi aramalıyım?

Öncelikli olarak hasar durmunda gaz çıkışı olup olmadığını tespit etmeye çalışınız. Gaz çıkışı mevcut ise çevrede güvenlik önlemleri alarak( araç trafiğine kapatmak ve yanıcı patlayıcı madde ile yaklaşılmasını önlemek) doğalgaz acil servis 187 ihbar hattını aramalısınız. Hasar sebebini ve hasarı veren kurum ve kişileri (plaka-firma ...vs.) not alınarak doğalgaz acil servis 187 ekiplerine bildiriniz. Hasar doğalgaz acil servis 187 ekiplerince en kısa sürede giderilecektir.

Doğalgaz kaçağını nasıl farkederim?

Kokusuz bir gaz olan doğalgaz, gaz kaçağı olması durumunda kolayca anlaşılabilmesi için çürük sarımsak kokusu veren kimyevi bir madde olan THT ile kokulandırılmıştır.

Merdiven boşluğunda doğalgaz kokusu duyarsam ne yapmalıyım?

Yoğun bir gaz kokusu hissediyorsanız bina sakinlerine bilgi vererek ana kolon vanasını kapatıp doğalgaz acil servis 187 ihbar hattına adresi bildirmeniz gerekmektedir.

Bu esnada bina aydınlatmasında kapı, pencere vs. açılarak ortamın havalandırılması gerekmektedir. Bu noktalarda yanıcı, yakıcı ve parlayıcı meddelerin bölgeden uzaklaştırılması gerekmektedir.

Bulunduğum dairede/binada yada yan binada yangın çıkmış ise ne yapmalıyım?

Yangının çıkış nedeni her ne olursa olsun önce doğalgaz vanasını (bina girişindeki ana kesme vanasını), elektrik sigortalarını kapatıp 110 itfaiye daha sonra doğalgaz acil servis 187 ihbar hattını arayarak adresi bildirmelisiniz ve yaralanmalar var ise 112’ ye bilgi vermelisiniz.

Ocağımda doğalgaz olduğu halde, kombi'ye, şofben'e veya soba'ya doğal gaz gelmiyor ise ne yapmalıyım?

 • Doğalgaz gelmeyen cihazınızın vanasını kontrol etmelisiniz,
 • Vana açık olduğu halde cihazınız çalışmıyor ise cihazınızın teknik servisine başvurmalısınız.

Bina girişindeki doğalgaz kutusunda(servis regülatörü) doğalgaz kokusu duyduğumda ne yapmalıyım?

Duyduğunuz yoğun bir koku ise hemen doğalgaz acil servis 187 ihbar hattını arayıp adresi bildirmeniz ve doğalgaz acil servis 187 gelene kadar, servis kutusu civarına yanıcı bir madde ile yaklaşılmaması için gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

Bursagaz’dan geldiğini söyleyen birine nasıl inanabilirim?

Gelen kişilerin kıyafetlerinin Bursagaz personel kıyafetli olup olmadıklarını gözlemleyiniz. Bursagaz personel kıyafetleri gri üzerine kırmızı renktedir, sırt ve göğüs üzerinde bursagaz şirket logosu bulunmaktadır. Gelen kişilerin kurum kimlik kartlarını ibraz etmelerini isteyiniz. Emin olamadığınız durumda doğalgaz acil servis 187 doğalgaz acil ihbar hattını arayarak kişilerin kimlik teyidini alınız.

Apartman boşluğunda gaz kokusu duyarsam ne yapmalıyım?

Öncelikle cihaz ve sayaç vanalarını kapatın. Kapı ve pencereleri açıp, ortamı tamamen havalandırınız. Hemen doğalgaz acil servis 187 ihbar hattını arayarak adresi bildiriniz.

Binaların dışında gaz kokusu duyarsam ne yapmalıyım?

Hemen Acil Servis 187 ekibini arayıp adresi bildirmelisiniz.

Bursagaz'da günün her saati doğalgaz kullanıcılarının İç Tesisatında tespit edilen arızaların giderilmesi için BG tarafından seçilen İç Tesisat Firmalarının verdiği hizmetin adı nedir?

DOĞALGAZ İÇ TESİSAT YARDIM SERVİSİ Hizmetidir.

Konutlarda baca gazı zehirlenmelerinin önüne geçilmesi için kullanılan cihazın adı nedir?

Karbonmonoksit Cihazı.

1. Karbon monoksit (CO) nedir , evlerde nasıl oluşur ?

Karbon monoksit  (CO) renksiz , kokusuz , zehirli bir gazdır. Tam yanma olmadığı zaman  ortaya çıkar. Her türlü katı yakıt , doğalgaz ,propane , yağ ,kerosen , kömür ,odun CO üretebilir. Çalışan arabalarda CO üretir.

2. Kaç kişi CO den zehirlenmektedir  ?

Her sene, Türkiye'de 80 kişi  evlerdeki fırın , şofben , soba , kombi gibi cihazlara bağlı olarak CO  zehirlenmesinden hayatını kaybetmektedir. Bir kısmıda garaj gibi kapalı yerlerde çalışan araçların ürettiği CO gazından kaybetmektedir. Yüzlerce insanda acil servislere gitmektedir.

3. CO  gazının belirtileri nelerdir ?

CO gazının ilk belirtileri ateşin dışında grip gibidir. Belirtiler :

  - Başağrısı

  - Bitkinlik

  - Nefes kesikliği

  - Mide bulantısı

  - Baş dönmesi

Bir çok insan bu belirtileri yanlış yorumlamaktadır. Bunun sonucunda trajik ölümler yaşanmaktadır.

4. CO zehirlenmesini önlemek için  yapılması gerekenler nelerdir ?

  - Cihazlarınızın yetkili kişi ve servislerce talimatlara uygun bir şekilde kurulumunu sağlayın. Servis elemanı ayrıca bağlantılarda muhtemel gevşeklik ,korozyon gibi noktalara dikkat etmelidirler.

  - EN50291 standartına göre üretilmiş CE belgeli  CO dedektörü kullanınız. Karbon monoksit dedektörü uyarı vererek koruma sağlar.  CO dedektörünü evin uyunan bölgeleriyle yakıcı cihaz bölgelerinin her birinde kullanmak gereklidir. Dedektörün üstünde engel olmadığından emin olunuz. 

  - Evde ,garajda içinde mangal kömürü yakmayın..

  - Garaj kapısı açık olsa bile arabayı çalışır durumda bırakmayın.

  - Bilginiz olmayan cihazları çalıştırmadan önce doğru olarak öğrenin. .

  - Ortamı havalandırmak için kullanılan menfezleri kapatmayınız..

  - Bacalı cihazların baca bağlantılarında tam sızdırmaz olmasına dikkat edin.

  - Lodoslu havalarda bacalı cihazlarınızı uyurken kapatınız.

5. Hangi seviyede  CO seviyesi sağlık açısından tehlikelidir ?

CO in miktarı ve soluma süresine bağlı olarak etkileri değişir. Kişinin sağlık yapısıda bunda etkendir.  CO miktarı milyondaki konsantrasyon miktarına göre (ppm) ölçülür. İnsan sağlığı üzerinde etkileri 70 ppm e kadar belirsizdir ,çoğu insanda bir etkisi görülmez. Bazı kalp hastaları göğüs ağrıları çekebilir. 70 ppm in üzerindeki konsantrasyon artışında belirtilerde artış başlar (başağrısı, mide bulantısı, bitkinlik ).  CO miktarı 150 ila 200 ün üstüne çıktığında yön duygusu kaybı ,baygınlık ve sonunda ölümle sonuçlanır.

6. CO belirtilerini  gösteriyorsanız yapmanız gerekenler nelerdir ?

Eğer CO zehirlenmesine maruz kaldığınızı düşünüyorsanız derhal temiz hava alın. Pencereleri ve kapıları açın. Bütün cihazlarınızı kapatın ve açık alana çıkın. İtfaiyeyi çağırın ve belirtileri söyleyin. Bir doktora gidin ve durumunuzu anlatın. CO oluşturan ciazlarınızı yetkili servisinize gösteriniz. Çoğu cihazdaki emniyet sistemleri  bakımları yapılmadığı için zamanla iş göremez olmaktadır.


7. CO alarm cihazı nasıl çalışır ?

CO dedektörü insan sağlığı açısından risk oluşmadan uyarı vericek şekilde dizayn edilmiştir. Uyarı yüksek seviyede 85 db ses şeklinde olur.

8.  CO alarmı   nasıl kullanılır?

CO alarm dedektörü üreticinin direktifleri doğrultusunda kullanılmalıdır. Bir tane geçiş noktasına olmak üzere uyunan her bölgeye bir adet kullanılması önerilmektedir. CO alarm dedektörleri duvara veya tavana takılırlar. CO havayla gayet iyi karışmaktadır. Alarm cihazının herhangi bir şekilde kapatılmamasına dikkat edilmesi gerektir.

9. CO gaz alarm cihazı öttüğü zaman ne yapılmalıdır ?

CO dedektörü öttüğü zaman asla aldırmamazlık etmeyin. Eğer CO dedektörü alarm verirse reset düğmesine basın. Acil servisi arayın. Pencere ve kapıları açıp açık havaya çıkın.


10. CO dedektörünün doğru çalıştığından nasıl emin olabilirsiniz ?

Müşteriler üreticinin talimatlarına göre dedektörü test edebilirler. Ürünlerin üstünde bir test butonu bulunmaktadır. Bazı dedektörlerde bu yalnızca elektronik devrenin doğru çalıştığını gösterir. Ürünün pratik test imkanı bir karbonmonoksit kaynağına (en kolayı bir motorlu arabanın ) 40 sn boyunca tutularak cihazın devreye girip girmediği kontrol edilebilir.

11. CO dedektörü yalnızca evlerde mi kullanılmalıdır ?

Evlerin dışında karavanlarda ,teknelerde,kapalı garajlarda kullanılması güvenlik için tavsiye edilmektedir.

Doğal gazı verimli kullanmak için ne yapabilirim?

Verimli Kullanım

Bilindiği gibi binalar; tavanlar, çatı, pencereler, duvarlar, zemin, zemin döşemeleri, ısıtılmayan hacimler, merdivenler, kapı vs. gibi yapı elemanlarından oluşmaktadır. Bu alanlarda oluşan ısı kayıplarını alınacak önlemler ile azaltabilir ve faturalarımızda tasarruf sağlayabiliriz.

Binamızdaki Isı Kayıplarının Dağılımı Şu Şekildedir: 

 • Dış Duvardan kaçan ısı miktarı; % 30
 • Çatıdan kaçan ısı miktarı; % 7
 • Pencerelerden kaçan ısı miktarı; % 40
 • Kapı ve Havalandırmalar sebebi ile oluşan ısı kayıpları; % 17
 • Döşeme ve tabandan oluşan ısı kayıpları; % 6
 • Isı yalıtım önlemleri, binanın toplam inşaat maliyetinin en fazla %3’ ünü tutmasına karşılık, yıllık yakıt tüketimlerinde %50’ ye varan tasarruf sağlayarak bütçenize önemli ölçüde katkı sağlar. Bina yalıtımlarının yanı sıra aşağıdaki basit önlemleri alarak ısınmada tasarruf sağlayabiliriz.

Basit Önlemler

 • Doğru oda sıcaklığı ayarlamak,
 • Gece sıcaklık derecesini düşürmek, 
 • Isıtıcı cihazların bakımlarını düzenli olarak yaptırıp filtrelerini düzenli temizlemek, 
 • Evinizde bulunan radyatörlerinin önüne ve üzerine eşya koymamak, 
 • Radyatörlerin arkasına ısı levhaları koymak 
 • Kombiyi soğuk günlerde 20 °C de kullanmak (1°C iç sıcaklık artışında %5 civarında enerji sarfiyatı oluşmaktadır) 
 • Güney cephesindeki pencerelerinizden güneş ışığının girişini engellememek, 

Orta Vadeli Çözümler 

 • Kapı ve pencere kenarlarındaki boşlukları izole etmek

Uzun Vadeli Çözümler

 • Yeni Tesisat döşenmesi veya Yoğuşmalı Cihaz kullanımına geçilmesi, 
 • Baca çekişi iyi olmayan eskimiş bacaların, standarda uygun paslanmaz çelik bacalarla değiştirilmesi, cihazınızın yanma verimini arttıracağından daha ucuza ısınmanıza önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

 

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanılmaktadır. Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik ve Çerez (Cookie) Politikası hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.